• Česky
 • English
 • Deutsch
 • neděle 26. 5. 2019, svátek má Filip, zítra Valdemar

  Oslava Dne stromů v Popůvkách

  3.11.2018 15:49, Městský úřad Kojetín

  Oslava Dne stromů v Popůvkách

  Oficiální plakát zde

  Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19. století. Datum oslav Dne stromů se liší podle klimatických podmínek jednotlivých zemí. Do Čech myšlenku přinesl "Svaz spolků okrašlovacích" a poprvé se zde Den stromů masově slavil počátkem dubna roku 1906. Tradice byla přerušena válkou a bývalým režimem a byla obnovena až v roce 2000. S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevo sochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami.

  V našem městě se bude letos oslava stromů konat dne 3.listopadu. Dřeviny budou vysazeny v blízkosti hřiště v Popůvkách, především dětmi a dospělými žijícími v Popůvkách, kteří za pomocí osadního výboru budou o dřeviny pečovat a sledovat jejich vývoj a chránit je.

  Doprovodný program tradičně připraví pracovnice Domu dětí a mládeže Kojetín. Bude zaměřen na fyziologii stromů, především na vodní režim a fotosyntézu. Toto téma je zpracované formou dětem přístupnou – dokreslováním do pracovního listu, výrobou ekologického stromu apod.

  Za Město Kojetín Eliška Izsová